Cili eshte faktori mbrojtes qe duhet te kete kremi i diellit per femije?

Aplikimi i kremit te diellit tek femijet nuk duhet te behet vetem nese frekuentohet plazhi. Mjafton edhe nje shetitje e shkurter per te demtuar lekuren e vogelusheve prandaj kujdes! Mos dilni asnjehere nga shtepia pa aplikuar kremin e posacem per femije.

Si duhet te jete kremi i femijes? Me faktor 30 apo 50?

Sipas American Academy of Pediatrics, kremi mbrojtes mund te jete me 30 ose 50 SPF. Faktori 30 sipas mjekeve mbron deri ne 97% dhe faktori 50 mbron deri ne 98%. Pra diferenca mes dy faktoreve eshte vetem 1%.

Dhe nga ana tjeter, kremi me faktor 30SPF e lejon lekuren te marre edhe rreze dielli/vitamine D. Me e rendesishme do te ishte aplikimi korrekt i kremit dhe ekspozimi ne oret e duhura ne diell.

Zgjidhni nje produkt 100% natyral
Njekohesisht, mjeket pediater keshillojne qe tek femijet, sidomos tek te porsalindurit, te perdoret nje krem dielli me filtra 100% natyral, pa kimikate apo parfum te shtuar.
Keshillohet qe kremi te aplikohet si duhet, mundesisht 15-20 minuta para ekspozimit ne diell.

Nje alternative 100% natyrale qe i pershtatet me se miri te gjithave c’ka kemi permendur me siper eshte edhe kremi Sunny day Bambo Nature.
I cili reziston deri 80 minuta edhe nese femija qendron brenda ne uje. Dhe kjo eshte e rendesishme, te gjithe e dime sa femijet e pelqejne ujin apo jo?

Me teper informacion rreth produktit mund te merrni ne faqen zyrtare BamboNatureAl

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *