8 fakte për të gjitha femrat rreth cisteve ovariane

Si fillim le të themi “cfarë janë cistet ovariane?”

Jane qese të mbushura me lëng që vendosen në brendësi të vezoreve dhe të paktën njëherë në jetë 70% e grave zhvillojnë të tillë ciste.

8 fakte rreth cisteve

  • Vendosja e kompresave të ngrohta në zonën e barkut do të ndikojë në mënyrë direkte në qetësimin e dhimbjeve si pasojë e cisteve.
  • Caji i kamomilit do të ndihmojë edhe në ketë rast në qetësimin e dhimbjeve.
  • Panxhari është i pasur me betacianinë e cila ndikon në nxjerrjen jashtë organizmit të toksinave si edhe balancon aciditetin. Konsumi i rregullt i tyre ndikon në largimin e cisteve.
  • Ulja e nivelit të estrogjenit do të shkaktojë një prishje të balancës hormonale. Dhe kjo është një prej arsyeve kryesore të shfaqjes së cistevë. Ndaloni ushqimet jo të shëndetshme si edhe përfshini në dietë farat e linit.
  • Një rregjim i mirë ushqimor do të ketë ndikim edhe tek cistet ovariane. Mbani larg ushqimet e bulmetit si edhe ushqimet me sheqer. Përfshini në dietë perime jeshile, fruta si edhe drithëra integrale.
  • Kujdesuni për peshën. Aktiviteti i rregullt fizik dhe joga krhaas ushqimit do t’ju ndihmojë së tepërmi.
  • Pini mjaftueshëm ujë. Një trup i shëndetshmë është hapi i parë për të parandaluar cistet në vezore.

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *