Përse bebet djersiten ndërsa pijnë?

Gjatë vaktit fëmija i vogël mund të djersitet kryesisht në pjesën e kokës dhe ndoshta ju mund të mendoni se ka vapë. Ndoshta edhe:

Ka temperaturë?

Jo! Një bebe që djersitet ndërsa pi qumësht nuk ka asgjë nga këto. Madje si proces është tepër normal. Djersitja është një aktivitet natyral që ndodh gjatë sforcimit. Dhe gjatë thithjeve fëmija ka njëfarë sforcimi.

Po përse djersitet koka?

Ndodh tek fëmijët që ushqehen me gji si edhe ata që ushqehen me biberon. Kjo pasi sistemi nervor parasimpatik është përgjegjës për procesin e tretjes. Në këtë rast sistemi nervor parasimpatik ngacmohet dhe ndodh djersitja. Prandaj koka e bebes do të laget ndërsa pi.

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *