8 perimet më të shëndetshmë që duhet të konsumoni në shtatzani

Gjatë shtatzanisë është shumë e rëndësishme që ushqyerja të jetë e shëndetshme, e balancuar si edhe në sasinë e duhur. E kundërta do të shkaktontë komplikacione tek vetë nëna apo tek fëmija. 

Një dietë e shëndëtshme e pasur me perime do të mundësonte evitimin e komplikaconeve si diabeti gestacional apo deficencë duke qënë se përmbajnë vitamina, fibra etj.

Cilat janë 8 perimet që nuk duhet të ndani nga dieta juaj gjatë 9 muajve të shtatzanisë

 • Patatja e ëmbël. Është një burim i shkëlqyer vitamine A, B si edhe C.
 • Panxhari i kuq. Është shumë i pasur me vitamina si edhe fibra. Luajnë një rol thelbësor, shumë të rëndësishëm përsa i përket zhvillimit të sistemit imunitar.
 • Specat. Të pasura me vitamina dhe fibra.
 • Brokoli. Me një sasi të lartë vitamin K dhe folate. Lehtëson edhe simptomat e konstipacionit.
 • Bizelet. Janë të pasura me vitaminën C, K si edhe fibra.
 • Perimet gjethejeshile. Përmbajnë sasi të lartë fibrash, karotenide si edhe folate.
 • Majdanozi. I pasur me proteina, Vitaminë E si edhe riboflavinë.
 • Domatet. Janë burim i shkëlqyer i Vitaminës C, K dhe biotinë.

Disa ushqime të tjera që rekomandohen të konsumoni në shtatzani!

 • Produkte bulmeti të pasterizuara. Prebiotikët reduktojnë problemet me tretjen.
 • Bishtajoret janë të pasura me folate, që ndihmojnë në parandalimin e defekteve të lindura.
 • Salmon. Është I pasur me acide yndyrore si edhe vitaminë D.
 • Vezët përmbajnë kolinë. E rëndësishme për zhvillimin e trurit.
 • Mishi. Burim shumë I mirë proteinash dhe koline.
 • Peshku. Burim i vitaminës D si edhe omega-3.
 • Boronicat. Janë të pasura me anti-oksidantë si edhe vitaminë C.
 • Avokado. Është e pasur me acide yndyrore të shëndetshme, fibra, folate si edhe kalcium.
 • Frutat e thata.

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *