Bota e Gruas

Prenatal Yoga/Aktiviteti i duhur për gjithë nënat në pritje të ëmbël

Nga Helga Canani/Prenatal Yoga .
Gjithcka qe duhet te dini.

Nëse jeni shtatzënë dhe po kërkoni mënyra për t’u çlodhur ose për të qëndruar në formë, gjeja e pare qe me shkon ne mend eshte sygjerimi i Prenatal Yoga.


Por a e dini se Prenatal Yoga ju ndihmon të përgatiteni për lindje dhe ndihmon ne shëndetin e foshnjës tuaj ende te palindur?
Cilat jane te mirat e Prenatal Yoga ?


Prenatal Yoga perbehet nga shumellojshmeri ushtrimesh te cilat permiresojne elasticitetin e muskujve, perqendrimin mendor dhe frymemarrjen.
Kerkimet tregojne dhe aprovojne se Prenatal joga eshte teresisht e sigurt dhe ka benefite te shumta per nenen dhe femijen e palindur.
Prenatal Yoga :


-Permireson gjumin
-Redukton stresin dhe ankthin
-Ju ndihmon te qendroni pozitive dhe energjike.
-Ndihmon ne pranimin me te lehte te shtatzenise dhe ndryshimeve ne trupin tuaj.
-Ndikon ne mireqenien e femijes se palindur.
-Rrit fuqine fizike, elasticitetin dhe aftesine e muskujve per tju pershtatur lindjes.
-Redukton dhimbjet e shpines, te perzierat, dhimbjet e kokes, dhe bllokimet e frymemarrjes.
Prenatal Yoga ju ndihmon gjithashtu te krijoni lidhjen e pare mes jush dhe femijes tuaj nepermjet te aktivitetit fizik i cili ne kete rast konsiderohet si nje aktivitet i perbashket.

Cfare ndodh gjate nje klase Prenatal Yoga :
-Mesohen teknikat e frymemarrjes
-Praktikohet Streching
-Mesimi i pozave te ndryshme te joges
-Qetesim dhe relaksim I trupit, i mendjes dhe i shpirtit

Kur mund te filloni nje klase Prenatal Yoga ?
Mund te filloni qe ne momentin e pare qe mesoni se jeni shtatzene dhe praktika juaj te zgjate deri ne muajin e 9, pse jo dhe pas tij 😊

Bashkoju klases YOGA ketu:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjt7IP8-arvAhXNuaQKHUvVBt8QFjAAegQIAxAD&url=https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fhealthybyhelga%2F&usg=AOvVaw1UamQHsMV0WZUW_6nGmC72

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Direct Transfer IBAN: