fbpx

Bota e Gruas

Sindroma e fëmijës së shkundur

 • Vështrim i përgjithshëm

Sindroma e fëmijës së “shkundur” – e njohur gjithashtu si trauma abuzive e kokës ose dëmtimi i kokës, është një dëmtim serioz i trurit që rezulton nga tronditja me forcë e një  foshnje.

Sindroma e fëmijës së tronditur shkatërron qelizat e trurit të një fëmije dhe parandalon që truri i tij të marrë oksigjen të mjaftueshëm. Sindroma e foshnjës së tronditur është një formë e abuzimit të fëmijëve që mund të rezultojë në dëmtim të përhershëm të trurit ose vdekje.

Nga se shkaktohet kjo lloj sindrome?

Gjate muajve te pare te jetes femija mund te kete shqetesime te ndryshme, te qara me te medha, sidomos gjate pasdites ku perjetohet edhe episodi “witching hour” apo “purple cry” sic mund ta quajme ndryshe.

Ne kete moment shpesh nena apo babai per shkak te frustrimit dhe lodhjes mund te ndodhe qe nuk eshte ne gjendje te menaxhoje si duhet situaten dhe shkund femijen si nje tendence per ta bere te kuptoje se duhet te pushoje. Normalisht kjo do te ishte fatale per nje femije te porsalindur truri i te cilit do te ishte teper i ndjeshem ndaj nje shkundje te tille. Prandaj eshte shume e rendesishme te njihemi dhe te kuptojme seriozitetin e “shaken baby head syndrome” si nje mundesi per te parandaluar me te keqen.

Ne kete rast kini gjithmone ne mendje se:

 1. Femija qan sepse eshte forma e vetme e komunikimit qe njeh
 2. Eshte me e sigurt te leni femijen brenda shtratit te vet per 5 minuta dhe te dilni ne ballkon te merrni ajer
 3. Ju nuk jeni nene apo baba i keq vetem sepse femija po qan
 4. Degjoni muzike relaksuese
 5. Kerkoni ndihme
 6. Pini nje caj teksa perpiqeni te qetesoni femijen. Perpiquni te mbani edhe veten tuaj sa me te qete
 • Simptomat

Simptomat e kësaj sindrome përfshijnë:

 • Nervozizëm
 • Vështirësi për të qëndruar zgjuar
 • Probleme me frymëmarrjen
 • Ushqyerje e pakët
 • Të vjella
 • Lëkurë e zbehtë
 • Paralizë
 • Koma

Ju nuk mund të shihni ndonjë shenjë të dëmtimit fizik të fëmijës. Ndonjëherë, fytyra është e mavijosur. Lëndimet që mund të mos shihen menjëherë përfshijnë gjakderdhje në tru dhe sy, dëmtim të palcës kurrizore dhe thyerje të brinjëve, kafkës, këmbëve dhe eshtrave të tjera.

Në rastet e lehta të sindromës së foshnjës së tronditur, një fëmijë mund të duket normal pasi tronditet, por me kalimin e kohës ai ose ajo mund të shfaqë probleme shëndetësore ose të sjelljes.

 • Kur duhet të këshilloheni me mjekun

Kërkoni ndihmë të menjëhershme nëse dyshoni se fëmija juaj është plagosur nga tronditjet. Kontaktoni mjekun e fëmijës suaj ose çojeni fëmijën në urgjencën më të afërt. Marrja e kujdesit mjekësor menjëherë mund të shpëtojë jetën e fëmijës tuaj ose të parandalojë probleme serioze shëndetësore. Profesionistët e kujdesit shëndetësor janë të detyruar ligjërisht të raportojnë të gjitha rastet e dyshuara.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: