fbpx

Bota e Gruas

7 llojet e dhimbjes nga aborti dhe si të gjeni lehtësim

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG), aborti ndodh në të paktën 10%  të shtatëzënive të identifikuara klinikisht.

Kur aborti ndodh pasi të keni marrë tashmë një test pozitiv të shtatëzënisë, mund të jetë një proçes i dhimbshëm fizikisht dhe emocionalisht.

Ne nuk mund ta bëjmë abortin më të lehtë, por mund t’ju ndihmojmë të kuptoni se çfarë po ndodh. Për shembull, edhe pse dhimbja e barkut është një nga simptomat më të shpeshta të një aborti, nuk është lloji i vetëm i dhimbjes ose shqetësimit që mund të ndieni.

Këtu keni një përshkrim të shtatë llojeve të dhimbjeve që mund të keni gjatë një aborti dhe çfarë mund të bëni për të lehtësuar simptomat tuaja.

 1. Ngërçet e barkut

Ngërçet në një abort zakonisht shkaktohen nga kontraktimi i mitrës tuaj. Ashtu si gjatë periudhës së menstruacioneve, mitra juaj tkurret për të shtyrë përmbajtjen jashtë. Meqenëse mitra juaj është kryesisht një muskul, këto kontraktime ndjehen si ngërçe të muskujve.

Ju zakonisht do t’i ndjeni këto ngërçe në të dy anët e barkut tuaj (poshtë ose në nje zone te legenit). Ngërçet mund të vijnë e të shkojnë ose dhimbja juaj mund të ndihet më konstante. Nëse mjeku juaj nuk jua ka ndaluar, ju mund ta trajtoni dhimbjen me qetësues të dhimbjeve qe jepen edhe pa recete (pyesni farmacistin). Gjithashtu mund të përdorni një jastëk ngrohjeje për të lehtësuar ngërçet.

 • Siklet vaginal

Gjatë një cikli normal menstrual, mitra juaj ndërton qëndrueshmëri për t’u përgatitur për një shtatzëni. Kur shtatëzënia nuk mund të vazhdojë, qëndrueshmëria bie.

Meqenëse trupi juaj është duke u përgatitur për shtatëzëninë, do të ketë më shumë qëndrueshmëri, kështu që gjakderdhja juaj do të jetë më e shumtë se gjate nje cikli. Sa më shume te kete vazhduar shtatzania, aq më e theksuar do të jetë dhimbja.

Për të thithur gjakderdhjen, duhet të vendosni një pecete intime te pambukte. Nuk rekomandohet përdorimi i tamponëve gjatë një aborti. Dhe për shkak se gjakderdhja mund të zgjasë më shumë dhe të jetë më e rëndë se një periudhë tipike, mund të vëreni disa shqetësime nga akumulimi i lagështirës.

Ndryshimi në mjedisin vaginal nga gjakderdhja gjithashtu mund të shkaktojë një rritje të baktereve që mund të çojnë në ndryshimin e aromës vaginale. Nëse vëreni ndonjë shenjë të një infeksioni si kruajtje, ose nëse shkarkimi merr erë shumë të keqe, telefononi mjekun gjinekolog.

 • Përzierje, diarre dhe të vjella

Simptomat gastrointestinale të tilla si përzierje, të vjella dhe diarre mund të shkaktohen nga ndryshimet hormonale, si dhe efektet anësore nga çdo ilaç që merrni për të menaxhuar abortin. Diarreja gjithashtu mund të shkaktohet nga relaksimi i muskujve të lëmuar, ashtu siç ndodh në periudhën e menstruacioneve.

Për të luftuar simptomat e përzierjes, pini shumë ujë dhe përpiquni të hani vakte të vogla të përbëra nga ushqime të buta për stomakun.

Këto mund të përfshijnë:

 • Oriz
 • Banane
 • bollgur
 • Veze te rrahura
 • Gjoks pule i pjekur

Nëse simptomat tuaja po e bëjnë të vështirë për ju që ta mbani ushqimin ose të qëndroni të hidratuar, pyesni mjekun tuaj për marrjen e një ilaçi anti përzierjes ose anti diarresë.

 • Dhimbje në shpinë

Njësoj si ngërçet e periodave tuaja mund të çojnë në dhimbje shpine, kontraktimet e mitrës gjatë një aborti spontan mund të shkaktojnë dhimbje shpine. Kjo zakonisht ndihet në pjesën e poshtme të shpinës dhe dhimbja mund të jetë e lehtë, e moderuar ose e fortë.

Mund ta trajtoni me qetësues dhimbjesh dhe shtresa ngrohëse, por nëse është vërtet e pashmangshme, mos hezitoni të pyesni mjekun tuaj se çfarë tjetër mund të bëni.

 • Dhimbje në shpatull

Dhimbja e shpatullave është një simptomë e shtatëzënisë ektopike dhe është një urgjencë serioze mjekësore. Nëse keni dhimbje të forta, marrje mendsh ose ethe, ose dhimbje që prekin rektumin, legenin, shpatullën ose qafën tuaj, telefononi mjekun tuaj ose merrni menjëherë kujdes mjekësor urgjent.

Shtatzënia ektopike mund të mos shkaktojë gjakderdhje, kështu që mund të jetë një lloj shtatzënie më e vështirë për tu identifikuar.

 • Dobësi dhe lodhje

Është normale të ndiheni të lodhur dhe të dobët me një abort. Gjithashtu mund të keni dhimbje koke. Nëse përjetoni marrje mendsh të tepërta ose ndiheni sikur mund t’ju bjere të fikët, tregoni mjekut tuaj ose telefononi qendrën lokale të kujdesit urgjent.

Është gjithashtu e rëndësishme të pushoni dhe të pini shumë ujë për të menaxhuar këto simptoma. Mundohuni të flini, qëndroni të hidratuar dhe hani ushqime të pasura me lëndë ushqyese.

 • Veshtiresi emocionale

Pavarësisht se sa ka zgjatur shtatëzënia, kur abortoni, do të ndjeni pikëllim. Emocionet e abortit mund të jenë të ndërlikuara dhe të çrregullta. Ju mund të ndiheni të trishtuara dhe të lehtësuara që ka mbaruar, ose mund të ndjeni një pikëllim.

Pavarësisht nga situata juaj, mund të ndiheni të zhgënjyer, të pashpresë ose të frikësuar për të mbetur shtatëzënë përsëri. Ju mund të përjetoni ankth, ndryshime humori dhe nervozizëm, madje edhe depresion.

Të flasësh për humbjen tënde mund të të ndihmojë. Provoni t’u drejtoheni miqve dhe anëtarëve të besuar të familjes, grupeve të mediave sociale ose një profesionist të shëndetit mendor. Aborti gjithashtu mund të çojë në depresion klinik, i ngjashëm me depresionin pas lindjes, prandaj sigurohuni që të kërkoni kujdes mjekësor nëse përjetoni ndonjë simptomë.

Çfarë vjen pas një aborti

Ashpërsia e simptomave të abortit tuaj do të varet nga sa ka zgjatur shtatzënina juaj dhe çfarë lloj aborti keni. Megjithatë, një abort në çdo fazë mund të jetë i vështirë sepse të gjithë trupat reagojnë ndryshe.

Gjakderdhja që ndodh me abort mund të jetë e ndryshme për të gjithë. Në përgjithësi, mund të prisni gjakderdhje të ngjashme me menstruacionet për rreth një javë. Pas kësaj, njollosja mund të vazhdojë për disa javë, ndonjëherë edhe deri në periodat tuaja të ardhshme. Dhe kur është ajo? Përsëri, ndryshon: Cikli juaj menstrual mund të rifillojë diku midis 4 deri në 8 javë pas abortit.

Shërimi nga një abort

Në varësi të kohës së abortit tuaj dhe mënyrës se si menaxhohet, mund të kalojnë 2 ose 3 javë para se të ndiheni vetvetja përsëri fizikisht. Në disa raste, mjeku juaj mund të sugjerojë një skaner me ultratinguj për të konfirmuar që mitra juaj është e pastër nga indet e mbajtura.

Për disa njerëz, dhimbja emocionale e një aborti mund të zgjasë shumë më gjatë. Është e rëndësishme të mbani mend se faza e shtatzënisë tuaj kur keni abortuar nuk ka rëndësi: Ju përjetuat një humbje dhe humbja natyrisht vjen me ndjenja pikëllimi.

Ndonjëherë ai pikëllim mund të bëhet shumë i madh për ju që ta përballoni vetë. Ashtu si me depresionin pas lindjes, simptomat e depresionit mund të shfaqen pas një aborti. Në fakt, sipas një artikulli, gati 20% e grave raportojnë simptoma të depresionit dhe ankthit pas abortit.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: