fbpx

Bota e Gruas

Si të trajtoni ankthin e ndarjes së fëmijës?

Ankthi i ndarjes, e gjithe ne nenat e dime mire se çfare do te thote ky temr dhe pikerisht per kete do te flasim sot. Në mënyrë të veçantë, ne do të shikojmë pse dhe kur ndodh ankthi i ndarjes, si ndikon ai në gjumin e fëmijës dhe çfarë mund të bëni për ta përballuar atë.

Mos u shqetësoni, ankthi i ndarjes është një gjë normale. (Në fakt, është një shenjë e mirë!)

Mund të mos duket normale që foshnja ose fëmija juaj të kapet pas këmbëve tuaja dhe të bërtasë dhe te qaje me te madhe, por mos u shqetësoni, është vërtet normale!

Në muajt e parë të jetës së foshnjës suaj, ai me të vërtetë nuk është në gjendje të bëjë dallimin midis të rriturve, i duken njësoj dhe mund t’i ngatërrojë. Kjo është arsyeja pse shumica e të porsalindurve dhe fëmijëve të vegjël janë të kënaqur të rrinë midis të rriturve.

Duke filluar nga mosha 7 ose 8 muajshe, fëmija juaj do të fillojë të jetë në gjendje të dallojë një të rritur nga një tjetër dhe gjithashtu do të fillojë të lidhet më shumë me nënën dhe babin. Në këtë mënyrë, ankthi i ndarjes është në të vërtetë një shenjë e mirë e zhvillimit te tij. Tregon se një fëmijë po krijon lidhje të forta dhe të shëndetshme me prindërit e tij.

Për më tepër, në këtë moshë, fëmija juaj ka filluar të zhvillojë konceptin e qëndrueshmërisë së objektit, pra të kuptojnë që njerëzit dhe sendet vazhdojnë të ekzistojnë dhe pse ata nuk i shohin. Në muajt e parë të jetës, fëmijët nuk e kuptojnë këtë gjë. Pasi një objekt të zhduket nga shikimi i tyre, ai thjesht është zhdukur, në mendjen e tyre.

Por rreth moshës 7 ose 8 muajshe, foshnjat fillojnë të kuptojnë se objektet dhe njerëzit ekzistojnë, edhe pse ata nuk i shohin. Kështu që kur dilni nga dhoma, fëmija juaj e kupton që ju ende ekzistoni diku dhe se mund të ktheheni, dhe nese mund te ktheheni perse te mos e beni ne ate moment?!

  • Çfarë është ankthi i ndarjes dhe pse ndodh?

Ankthi i ndarjes fillon në fazën e foshnjave diku midis 6-10 muajsh, për shumicën e foshnjave. Foshnja juaj ngjitet pas jush dhe qan para se ta lini atë me dadon, gjyshen apo kedo e do te kujdeset per te gjate dites ose në kohën e drekës. Shpesh, ankthi i ndarjes shfaqet papritmas. Fëmija juaj është mirë një ditë dhe të nesërmen qan dhe të ngjitet nga pas. Kjo është shqetësuese për shumë prindër!

Ankthi i ndarjes dallohet më shpesh kur prindërit po i çojne foshnjat e tyre në çerdhe, ose po kalojne disa ore ne dite në kujdesin e dados. Por ankthi i ndarjes ndikon edhe tek gjumi. Mund të shkaktojë ndryshime të mëdha në orarin e gjumit të foshnjës dhe mund të bëjë që edhe fëmija më i qetë të zgjohet shpesh gjatë natës. Dhe kjo ka kuptim që një foshnjë që është duke kaluar ankthin e ndarjes, sigurisht që nuk dëshiron të lihet vetëm për të dremitur ose për të fjetur gjithë natën, pra pa kontaktin dhe pranine e prinderve. Në fakt, ankthi i ndarjes mund të jetë një nga faktorët kryesorë të përfshirë në regresin e gjumit 8-9-10 muajsh.

  • Një vështrim në ankthin e ndarjes së vogëlushit tuaj dhe si ndikon në gjumë

Është normale që ankthi i ndarjes së vogëlushit tuaj të zbehet gjatë rritjes së tij. Shumë prindër zbulojnë se ankthi i ndarjes rishfaqet në shumë raste rreth moshës 18 muajsh (që përkon me regresin e gjumit në 18 muajsh) dhe përsëri rreth moshës 2 vjeç (përsëri, që përkon me regresin e gjumit në moshën 2 vjeçare).

Ashtu si në mosha shumë të vogla, ankthi i ndarjes me të vërtetë mund të ndryshoje modelin e gjumit te foshnjës tuaj si edhe trajnimin e gjumit. Dhe mund të jetë edhe më e vështirë ta menaxhosh. Dremitjet mund të bëhen vertet te veshtira. Dhe mund të zbuloni se fëmija juaj fillon të rezistojë ashpër para gjumit ose të qajë për ju në mënyrë të përsëritur gjatë natës.

  • Çfarë DUHET të bëni dhe çfarë NUK DUHET të bëni për të trajtuar ankthin e ndarjes?

Po, ankthi i ndarjes është krejtësisht normal dhe nga pikëpamja e zhvillimit, është në të vërtetë një shenjë e mirë! Por kjo nuk është ngushëlluese kur përballeni me javën tuaj të tretë të netëve pa gjumë dhe dremitjeve mikroskopike, apo jo?

Mos u shqetësoni ne jemi këtu për t’ju këshilluar! Këto nuk do të zhdukin ankthin e ndarjes përgjithmonë (është një arritje ne procesin e zhvillimit, në fund të fundit), por ato do të ndihmojnë në minimizimin e efekteve të ankthit të ndarjes dhe do ta bëjnë më të lehtë trajtimin për të gjithë.

  • Bëni një rutinë të mirë para gjumit. Nëse nuk e keni bërë tashmë, punoni për të krijuar një rutinë qetësuese të gjumit për fëmijën ose vogëlushin tuaj. Kjo do ta ndihmojë atë të qetësohet para gjumit dhe gjithashtu do të sigurojë llojin e qëndrueshmërisë që ajo ka nevojë për t’u ndjerë e sigurt. Mbylleni gjithmone rutinen e femijes me 15 minuta ninulle ne krahet tuaj. Edhe pse rutina zakonisht rekomandohet te zgjase 20-30 minuta gjate ankthit te ndarjes rekomandohet te shtohet 15 minuteshi per ta bere femijen te ndihet me i sigurt dhe te shkoje ne shtratin e vet me i qete.
  • Mos i vështirësoni gjërat. Gjëja e fundit që një prind dëshiron të bëjë është që ankthi i ndarjes së fëmijës së tyre të përkeqësohet. Por shumë prindër e bëjnë këtë pa e kuptuar. Kur fytyra juaj duket e shqetësuar, ose kur qani së bashku me fëmijën tuaj, ju thjesht i ripohoni vogëlushit tuaj se koha e gjumit është tmerruese, dhe se ai ka arsye për t’u frikësuar. Në vend të kësaj, punoni për t’i mbajtur gjërat nen kontroll si edhe të qeta para gjumit dhe dremitjes. Nëse dukeni të relaksuara dhe me vetëbesim, kjo do të ndihmojë që edhe fëmija të ndihet ashtu.

Keni probleme me gjumin? Shikoni programet duke klikuar ketu

  • Mos u përpiqni të fshiheni. Prindër, kjo është një JO e madhe. Për momentin, duket më e lehtë që thjesht të prisni derisa fëmija juaj të jetë i përgjumur ose i shpërqendruar dhe pastaj të dilni nga dera. Por në planin afatgjatë, thjesht i përkeqëson gjërat. Kjo shton frikën dhe pasigurinë e fëmijës tuaj sepse tani, ai ka mësuar se nëse mbyll sytë, ju mund të zhdukeni pa i thënë asgjë. Në vend të kësaj, mund t’i thoni natën e mirë (me dashuri dhe vendosmëri) dhe më pas lëreni fëmijën tuaj të ju shohë duke dalë nga dera per tu kujdesur personi qe do te rrije prane tij ne momentin qe ju nuk do te jeni ne shtepi.
  • Ngushëlloni fëmijën tuaj kur ka nevojë, por MOS krijoni zakone të reja (të këqija). Nëse fëmija juaj qan në kohën e drekës, ose zgjohet në mes të natës duke qarë dhe ulëritur, mund ta ngushëlloni. Kjo e bën të voglin tuaj të ndihet i sigurt dhe i jep dijeni se jeni aty pranë. Sidoqoftë, mbajini këto ndërveprime relativisht të shkurtra. Kjo nuk është koha për të lexuar libra, për të kënduar këngë, apo për të luajtur lojëra. Mos harroni, ju nuk duhet të krijoni zakone të këqija gjatë kësaj faze, kështu që tani nuk është koha për të fjetur afër fëmijës suaj.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: