fbpx

Bota e Gruas

12 arsye pse fëmija juaj qan dhe si ta qetësoni atë

Si fillim me duhet te theksoj se nuk ka asgje per tu shqetesuar: Foshnjat qajnë. Është mënyra se si ata komunikojnë urinë, dhimbjen, frikën, nevojën për të fjetur dhe më shumë. Pra, si supozohet të dini saktësisht se çfarë po përpiqet t’ju tregojë fëmija juaj? Mund të jetë e ndërlikuar të interpretoni të qarat e fëmijës tuaj, veçanërisht në javet e para pas lindjes.

Uria

Kjo është ndoshta gjëja e parë që mendoni kur fëmija juaj qan. Të mësosh të njohësh shenjat e urisë do të të ndihmojë të fillosh të ushqesh fëmijën para fazës së të qarit. Disa shenja të urisë për t’u kujdesur për të porsalindurit përfshijnë të qara, përplasje buzësh, një refleks i porsalindur që i bën foshnjat të kthejnë kokën drejt dorës kur ju i prekni në faqe dhe vendosja e duarve në gojë.

Ne kete pike sinjali i pare me i hershem do te jete: Kthimi i kokes (rooting reflex) anesore si ne kerkim te ushqimit.

Problemet nga dhimbjet e barkut dhe gazrat

Problemet e barkut të shoqëruara me gazra ose dhimbje barku mund të çojnë në shumë të qara. Dhimbje barku do te përshkruhet momenti kur e qara eshte e pangushëllueshme për të paktën tre orë në ditë, të paktën tre ditë në javë, të paktën tre javë rresht.

Nëse foshnja juaj shpesh shqetësohet dhe qan menjëherë pasi është ushqyer, mund të ketë një lloj dhimbje barku. Ne farmaci mund te merrni edhe pika per barkun, me baze finoku.

Mund te ndodhe qe femija nuk vuan nga kolikat dhe gazrat e barkut ne perditshmeri, por mund te ndodhe qe ato te shfaqen ne nje moment te caktuar te dites edhe pse kjo nuk ka ndodhur asnjehere me pare. Nëse dyshoni për gazra, provoni ta vendosni në shpinë, kapini këmbët dhe lëvizjani në një lëvizje të butë biçiklete. Ne faqen tone te Instagram kemi edhe nje reels me tekniken qe do tju ndihmoje te lehtesoni dhimbjet e barkut te femijes.

Duhet të gromësijë

Nuk është e detyrueshme. Por nëse fëmija juaj qan pas ushqyerjes, një gromësitje e mirë mund të jetë gjithçka që i nevojitet. Foshnjat gëlltisin ajrin kur ushqehen me gji ose thithin biberonin, dhe kjo mund të shkaktojë siklet nëse ajri nuk lirohet. Disa foshnja shqetësohen shumë nga ajri në barkun e tyre, ndërsa të tjerët nuk duket të kenë nevojë të gromësijnë shumë.

Një pelenë e mbushur

Disa bebe ju njoftojnë menjëherë kur duhet të ndërrohen. Të tjerët mund të tolerojnë një pelenë të mbushur për shumë kohë. Sido që të jetë, kjo është e lehtë për tu kontrolluar.

Ka nevojë për gjumë

Bebet e lodhura thjesht duhet të jenë në gjendje të flenë, në çdo kohë, në çdo vend. Por është më e vështirë për ta nga sa mund ta kuptoni. Bebet ne kete pike mund te qajne, sidomos nese jane te lodhur. Prandaj ne kete moshe duhet te perpiqeni te evitoni kete! Tejlodhjen! Koha e qendrimit zgjuar ne periudhen e te porsalindurit eshte rreth 45-60 minuta dhe para se ky interval te arrihet merreni femijen dhe futuni ne dhome. Beni nje rutine 5 minuteshe (nderrim pelene dhe ninulle) dhe me pasprovoni ta kaloni ne shtratin e vet.

Nese fle eshte ok. Me shume mundesi nje bebe jo e lodhur do te fleje pasi e keni qetesuar ne krahet tuaj, nese nuk fle ndihmojeni dhe lereni ate dremitje te shkoje. Provoni serish ne dremitjen e radhes.

E dini se programi 0-3 muajsh ju meson pikerisht keto teknika? Si te mesoni femijen te fleje me qete, me lehte, te stabilzoni zakone te mira gjumi qe ne muajt apo javet e pare te jetes.

Shikoni se per çfare programi behet fjale dhe si te beheni pjese e tij!

Dëshiron ta mbani në krahë

Foshnjat kanë nevojë për shumë përqafime. Atyre u pëlqen të shohin fytyrat e prindërve të tyre, të dëgjojnë zërat e tyre dhe të dëgjojnë rrahjet e zemrës së tyre, madje mund të zbulojnë aromen e tyre unike. Të qarit mund të jetë mënyra e tyre për të kërkuar të mbahen afër.

Ju mund të mendoni nëse do ta mësoni keq fëmijën tuaj duke e mbajtur atë aq shumë, por gjatë muajve të parë të jetës kjo nuk është e mundur. Per ta bere me te lehte proçesin mund te perdorni nje mbajtese (marsup).

Shumë ftohtë ose shumë nxehtë

Nëse foshnja juaj ka ftohte, kur i hiqni rrobat për të ndryshuar një pelenë ose kur e pastroni me një pecetë të lagur, ajo mund të protestojë duke qarë. Gjithashtu femija mund te qaje edhe nese temperatura e ambientit eshte shume e larte ose shume e ulet.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: