fbpx

Bota e Gruas

8 mite të shtatzënisë të shpjeguara

Nga shmangia e  kafeinës në bërjen e stërvitjes, zbuloni se cilat janë fakte dhe cilat janë trillime.

Bëni këtë. Mos bëni atë. Me të gjitha këshillat për shtatzëninë, është e vështirë të mbash shënime se çfarë është e sigurt dhe çfarë jo, dhe çfarë duhet të besosh vërtet. Këtu, me ndihmën e ekspertëve, ne zbërthejmë 10 mitet kryesore rreth shtatzënisë, në mënyrë që të shijoni gjërat tuaja të preferuara. Sigurisht, çdo shtatzëni është e ndryshme, prandaj ndiqni urdhrat e mjekut tuaj mbi çdo gjë tjetër.

Miti 1: Hani tre vakte të shëndetshme në ditë

Surprizë! Ju në fakt duhet të hani gjashtë ose shtatë vakte të vogla të shëndetshme gjatë gjithë ditës (çdo dy deri në tre orë). Ushqimi i shpeshtë dhe nga llojet e ndryshme të ushqimit do ta mbajë sheqerin në gjak në një nivel konstant, i cili është i shëndetshëm për ju dhe foshnjën tuaj. Tani nuk është koha për dietë, por mos u stresoni shumë për ushqimin. Ajo që ishte e mirë për ju para shtatzënisë është e mirë për ju edhe tani.

Miti 2: Është në rregull të pish një pije

Zgjedhja për të pirë disa gllënjka ose një dolli shampanje ose abstenimi nga alkooli plotësisht është përfundimisht një vendim personal, por dijeni se studime të shumta e kanë lidhur pirjen e alkoolit gjatë shtatzënisë me një rrezik në rritje të çrregullimeve të spektrit të alkoolit fetal (FASD). Të dy Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) thonë se gruaja shtatzënë duhet të shmangë plotësisht alkoolin gjatë shtatzënisë. “Defektet e lindjes të lidhura me alkoolin gjatë shtatzënisë janë plotësisht të parandalueshme,” thotë presidenti i ACOG Mark S. DeFrancesco. “Është thelbësore që të gjithë mjekët, t’u bëjnë të qartë pacientëve të tyre se nuk ka asnjë sasi të alkoolit që është e sigurt gjatë shtatzënisë.”

Miti 3: Mos përdorni fare kafeinë

Është e vërtetë që kafeina kalon në placentë, që do të thotë kur ngarkoheni në kafe, ju dhe foshnja ndjeni një lëvizje. Por një filxhan i vogël kafeje ose çaji në ditë është krejtësisht normale në fakt, ACOG thotë se të marresh deri në 200 miligramë kafeinë në ditë konsiderohet e sigurt. Pra, sa kafe ose çaj pihet konkretisht? E gjitha varet nga lloji i pijeve dhe përmbajtja e kafeinës. Nivelet e kafeinës në kafe mund të ndryshojnë shumë bazuar në llojin e kokrrës, sa kohë është pjekur dhe si është pjekur. Për shembull, një përzierje franceze e shërbyer e zezë është shumë më e fortë se një filxhan kafeje e dobët amerikane e përzier me qumësht.

Miti 4: Ndaloni përdorimin e djathit

Gëzohuni zonja, nuk keni pse të shmangni të gjitha djathrat. Disa lloje, si Cheddar dhe Swiss, janë krejtësisht ok tw pwrdoren sepse janë pasterizuar. Janë produktet e buta, tw pasterizuara si Brie, feta dhe djathi i dhisë që mund të mbartin sëmundje të shkaktuara nga ushqimi. Nëse jeni me fat, dyqani juaj ushqimor do të ketë versione të pasterizuara, thjesht kontrolloni etiketën. Dhe pastaj ju ende mund të shijoni bukën tuaj me djathë.

Miti 5: Po hani për dy

Po, dëshirat për ushqim janë më të mëdha, por thwnia qw shoqwron shpesh gruan pwrgjatw 9 muajve “ha pwr dy” nuk gjen vend. Zakonisht juve ju duhen vetëm rreth 300 kalori shtesë në ditë. Ndërsa është e rëndësishme ta mbani trupin tuaj të ushqyer mirë në fund të fundit, po punon shumë për të rritur një fëmijë! Ju duhet të synoni një shtim të shëndetshëm të shtatzënisë prej rreth 10-15 kg, sipas ACOG.

Miti 6: Mos përdorni ushqimet e detit

Ushqimet e detit janë në të vërtetë super të shëndetshme gjatë shtatzënisë! Peshku është i pasur me proteina dhe acide yndyrore omega 3, të cilat kanë përfitime të mëdha zhvillimore për foshnjën. Por jo të gjithë peshqit janë krijuar të barabartë. FDA inkurajon nënat e ardhshme të hanë dy deri në tre racione ushqim deti me merkur të ulët çdo javë, kështu që kur lexoni një menu, shkoni nw zgjedhje si salmoni, karkalecat dhe tilapia. Fatkeqësisht, peshku shpatë, toni i madh, peshku i kuq etj kanë nivelet më të larta të merkurit dhe duhet të anashkalohen plotësisht. Sa i përket sushit, FDA u kërkon grave shtatzëna të heqin dorë nga çdo gjë e papjekur: Peshku i papërpunuar mund të përmbajë parazitë dhe baktere që mund të çojnë në infeksione dhe sëmundje të shkaktuara nga ushqimi.

Miti 7: Duhet të vuash përmes dhimbjes dhe sëmundjes

Shumë ilaçe pa recetë janë të sigurta gjatë shtatzënisë, por disi gratë besojnë se duhet të durojnë migrenën dhe të vuajnë nga ftohjet. Jo! Duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të merrni ndonjë gjë, por shumë ekspertë u japin dritwn jeshile shumw medikamenteve nw varwsi edhe tw problemit qw keni. Shumë ilaçe me recetë janë gjithashtu në rregull për të vazhduar gjatë shtatzënisë, por përsëri, ndiqni urdhrat e mjekut tuaj. Shtesat bimore dhe çajrat nuk janë të sigurta, nuk janë bërë shumë kërkime mbi efektet e tyre  tek fetusi

Miti 8: Shmangni palestrën

Në fakt, shumë ekspertë thonë se në shumicën e rasteve, stërvitjet me ndikim të ulët mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të kontrolluar peshën tuaj dhe për të përgatitur trupin tuaj për ardhjen e foshnjës. ACOG rekomandon që gratë shtatzëna të kenë të paktën 150 minuta aktivitet aerobik të moderuar në çdo javë – “të moderuar” që do të thotë se rrahjet e zemrës suaj janë ngritur dhe filloni të djersiteni, por prapë mund të flisni normalisht. Thjesht shmangni sportet e kontaktit ose ushtrimet që përfshijnë shtrirjen në shpinë (gjë që zvogëlon rrjedhjen e gjakut në trurin dhe mitrën tuaj). Bisedoni me mjekun tuaj për stërvitje të sigurta për shtatzëninë që mund të përfshini në rutinën tuaj.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: