Bota e Gruas

Ritmi i mahnitshem cirkadian i qumështit të gjirit: Pse dhe kur fëmija juaj është i uritur

Imagjinoni sikur jeni duke shkuar në shtëpi pasi e keni marrë fëmijën tuaj më të madh nga kopeshti. Në gjysmë të rrugës për në shtëpi, bebi juaj i vogel te cilin e keni marre me vete nis te qaje. Pastaj fillon duke bertitur dhe qare edhe me fort…

Dhe ndersa ju perpiqeni te bisedoni me femijen e rritur për librat e preferuar dhe këngët argëtuese qe u kenduan ne kopesht, ju  uleni dhe mundoheni ta ushqeni beben e vogel. Ju kujdeseni për të në mënyrë efikase dhe duket i kënaqur dhe i mireushqyer.

Por atëherë sapo kalon pak kohe, dhe është praktikisht koha për të bërë darkën në kuzhinë, ju filloni të prisni mishin dhe perimet, bebi i vogel nis serish te qaje!

Ai i kthehet përsëri të qarit, duke shprehur kërkesën e tij për më shumë qumësht gjiri. Prandaj, ju ndaloni përgatitjet tuaja për darkë, dhe ktheheni edhe një herë, dhe përpiqeni ta kënaqni këtë vogëlush të uritur edhe pse e keni bere kete praktikisht vetem disa minuta me pare, ndoshta 30 apo 40!

Kjo rutinë përsëritet disa herë, dhe pasditja juaj duket mjaft e çrregullt persa i perket menyres si ushqehet femija juaj i vogel dhe jo vetem. Më në fund arrini disi të përfundoni vaktin qe po gatuanit teksa perpiqeni te shuani edhe urine e bebes se vogel dhe të gjithë do të hanë përfundimisht.

Në kete pike, nese jeni një nënë që ushqen fëmijën me gji, kjo mund të duket e zakonshme dhe patjeter qe mund tju kete ndodhur. Edhe nëse nuk keni një fëmijë, me shumë mundësi keni hasur në situata të ngjashme me nje femije te motres apo mikes tuaj.

Por pse? Pse fëmija juaj është pothuajse i pangopur gjatë pasdites vonë dhe orëve të hershme të mbrëmjes? Është për shkak të ritmit cirkadian të qumështit të gjirit! Ritmi cirkadian është si një orë e brendshme e trupit që ndikon në modelet e gjumit dhe ushqyerjes gjatë 24 orëve.

Hormonet e nënës dhe madje edhe aminoacidet në qumështin e gjirit janë të fuqishme, duke dërguar sinjale në trurin e foshnjës tuaj. Le të hedhim një vështrim më të afërt në ritmin e mahnitshem cirkadian të qumështit të gjirit.

Kuptimi i Rolit të Prolaktinës

Prolaktina është hormoni që ndihmon trupin tuaj të prodhojë qumësht. Ajo rritet shpejt në ditët e para pas lindjes së foshnjës tuaj. Ju ndoshta e dini frazën “kur qumështi im vjen”. Epo, qumështi vjen për shkak të prolaktinës, dhe rritja e nivelit te prolaktines varet nga thithjet e femijes dhe stimulimi qe i behet gjirit!

Është interesante që nivelet e prolaktinës kanë një cikël tipik 24-orësh, ashtu si ritmi cirkadian i trupit të njeriut. Kulmi i prodhimit te prolaktinës është në orët e para të mëngjesit rreth orës 2-5 të mëngjesit, ndërsa nivelet më të ulëta të prolaktinës janë në orët e vona të pasdites deri në mbrëmje. Kjo është një nga arsyet pse përgatitja e darkës është kaq e vështirë dhe femija vazhdon te qaje i uritur per te kerkuar gjirin.

Ulja e niveleve të prolaktinës do të thotë që keni një fëmijë të uritur sepse ka më pak sasi të qumështit në mbrëmje, por duhet te theksojme se qumeshti ne kete moment eshte me i trashe dhe me sasi me te madhe yndyre. Ne kete moment, ashtu sic e kam theksuar edhe here te tjera ne informacionet qe jane shperndare ne faqe eshte shume normale te beni Cluster-Feed, pra ushqyerje te vazhdueshme, pse jo edhe cdo 30 apo 40 minuta nga vakti i fundit qe femija ka marre!

Kjo është gjithashtu një kohë kur qumështi i gjirit përmban triptofan, i cili është një aminoacid që shërben si pararendës i melatoninës, hormoni që shkakton përgjumje.

Gjatë natës, nivelet e prolaktinës rriten, ashtu si edhe cilësia dhe sasia e qumështit tuaj. A keni vënë re se fëmija juaj mund të kalojë orë të tëra pa ushqyer në mëngjes? Kjo sepse qumështi yndyror me cilësi të lartë e mban atë të ngopur. Nëse keni punë me të shpejtë, mëngjesi është shpesh një kohë e mirë për t’i përfunduar ato, sepse fëmija juaj duhet të pije më rrallë. Qumështi i mëngjesit gjithashtu përmban kortizol, një hormon që nxit vigjilencën gjatë ditës.

Pasdite, foshnja do të fillojë të ushqehet më shumë dhe cikli do të përsëritet. Ky është një ritëm normal 24-orësh që përsëritet çdo ditë derisa t’i afrohen moshes se gjashtë muajve, zakonisht rreth kohës kur fëmija juaj fillon ushqimet e ngurta. Kjo është kur nivelet e prolaktinës kthehen pranë normales. Sidoqoftë, trupi juaj do të vazhdojë të prodhojë qumësht për aq kohë sa fëmija juaj vazhdon të ushqehet me gji, per aq sa femija ka nevoje duke plotesuar nevojat e tij gjate gjithe kohes.

Kuptoni që nuk jeni vetëm!

Disa nëna ndihen të stresuara dhe të tronditura, të frikësuara se po bëjnë diçka të gabuar pasditeve dhe mbrëmjeve të vona dhe se ato nuk jane ne gjendje te ngopin femijen e tyre me qumesht gjiri, duke menduar si opsion shtesen. Por nuk është kështu! Çdo grua në mbarë botën që ushqen fëmijën me gji po has të njëjtin problem si ju, dhe ne kete moment nevojitet thjesht dhe vetem te beni Cluster-Feed!

Kërkoni ndihmë nëse keni një problem me ushqyerjen me gji

Ushqyerja e shpeshte në mbrëmje është normale dhe duhet të vazhdohet me të porsalindurit dhe gjatë rritjes së foshnjës.

Gjithsesi, nese jeni ulur dhe ushqeni fëmijën tuaj për dy ose tre orë dhe nuk jeni në gjendje të bëni asgjë tjetër sepse fëmija juaj është i pakënaqur, do të ishte mirë të flisni me dikë. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar në këto situata.

Ka arsye të ndryshme që kjo mund të ndodhë. Dhe nje mundësi do te ishte:

1. Një mbyllje jo e mire e buzëve te femijes tek gjiri ose pozicion jo i duhur, mund ta bëjë të vështirë për një fëmijë të thithë qumështin si edhe te stimuloje si duhet gjirin.

Për të korrigjuar një problem me ushqyerjen me gji, ne duhet të shohim nënat dhe foshnjat. Ne do të donim të dëgjonim historinë tuaj. Nëse keni nevojë për ndihmë, mund të na kontaktoni.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Direct Transfer IBAN: