fbpx

Bota e Gruas

Pse fëmija im bëhet me djersë?

Nëse fëmija juaj zgjohet i nxehtë dhe i djersitur gjatë natës, ju mund të alarmoheni dhe të pyesni nëse është normale.

Jini të sigurt: Ndërsa djersitja gjatë natës ose gjatë ditës, mund të prekë njerëz të çdo moshe, edhe djersitja tek të porsalindurit dhe foshnjat është e zakonshme.

Pse ndodh? Epo, sepse trupi i foshnjës është i papjekur dhe ende po mëson të rregullojë temperaturën e tij. Dhe në të njëjtën kohë, foshnjat shpesh vishen me teper nga sa duhet dhe nxehen, por ata nuk mund të bëjnë asgjë vetë për të rregulluar problemin ose t’ju bëjnë të ditur se cili është problemi.

Foshnjat djersiten në çdo pjesë të trupit. Më shpesh mund të vëreni djersitje ose lagështi në zona të veçanta, si duart, këmbët ose koka. Përsëri, kjo është mjaft normale. Njerëzit thjesht kanë më shumë gjëndra djerse në zona të caktuara.

Është e vërtetë se në raste të rralla, djersitja mund të sinjalizojë një problem shëndetësor. Le të shikojmë se çfarë e shkakton djersën, si mund të trajtohet dhe kur duhet të konsultoheni me mjekun.

Pse foshnja ime djersitet?

Këtu janë disa nga arsyet pse fëmija juaj mund të jetë i djersitur.

 • Qan dhe nervozohet

Të qash mund të jetë punë e vështirë dhe kërkon shumë energji. Nëse fëmija juaj po qan shumë ose ka qarë për një kohë të gjatë, ata mund të djersiten dhe të skuqen në fytyrë.

Nëse ky është shkaku, djersitja do të jetë e përkohshme dhe do të zgjidhet sapo gjithçka të jetë e qetë.

 • Shumë shtresa të veshura që rrisin nxehtësinë e trupit

Disa prindër shpesh e mbështjellin foshnjën e tyre me shtresa shtesë veshjesh ose batanije për t’i ndihmuar që të mos ftohen shumë.

Sidoqoftë, nëse një foshnjë është mbuluar tepër, ai mund të nxehet, të ndihet i parehatshëm dhe të djersitet pasi lekura nuk ajroset.

Në këtë rast, fëmija juaj mund të ndihet i nxehtë kudo. Ju mund të vini re djersë kudo në trupin e tyre.

 • Gjumë i thellë

Të porsalindurit kalojnë pjesën më të madhe të ditës dhe natës duke fjetur.

Por gjatë kohës kur fëmijjët janë duke fjetur, ata do të lëvizin nëpër cikle të ndryshme gjumi, përfshirë gjumin shumë të thellë. Në gjumë të thellë, disa foshnje mund të djersiten tepër dhe të zgjohen të lagur me djersë. Është në të vërtetë mjaft e zakonshme dhe në shumicën e rasteve nuk është shkak për shqetësim.

 • Ftohje, temperaturë ose infeksion

Nëse foshnja juaj është duke djersitur, por zakonisht nuk djersitet shumë, ai mund të jetë duke u ftohur ose mund të ketë një infeksion.

Temperatura është një shenjë treguese e infeksionit, kështu që masni temperaturën e të voglit tuaj. Zakonisht mund të përdorni shurup për foshnje për të ulur temperaturën dhe lehtësuar simptomat, por flisni me mjekun tuaj për dozën dhe rekomandimet nëse fëmija juaj është më i vogël se 6 muaj.

 • Apnea e gjumit të foshnjave

Apnea e gjumit është një gjendje ku bëni pauzë për 20 ose më shumë sekonda midis frymëmarrjeve gjatë gjumit. Është shumë e rrallë tek foshnjat, por mund të ndodhë, veçanërisht në fëmijët e lindur para kohe në muajt e parë pas lindjes.

Nëse mendoni se fëmija juaj ka apnea të gjumit, bëni vizitë te pediatri juaj. Shenjat për të kërkuar përfshijnë:

 1. gërhitje
 2. psherëtima
 3. goja e hapur gjatë gjumit

Apnea e gjumit nuk është një faktor rreziku për SIDS. Sidoqoftë, është më mirë të flisni me një mjek nëse jeni të shqetësuar.

 • Hiperhidroza

Hiperhidroza është një gjendje që shkakton djersitje të tepërt, edhe kur temperatura është e ftohtë. Hiperhidroza e lokalizuar mund të ndodhë në pjesë të caktuara të trupit, të tilla si duart, sqetullat ose këmbët ose disa prej tyre bashkë.

Ekziston gjithashtu një formë e hiperhidrozës, e quajtur hiperhidroza e përgjithshme, që mund të prekë zona të mëdha të trupit. Është e rrallë, por jo serioze. Gjendja shpesh përmirësohet ndërsa fëmija rritet.

Hiperhidroza mund të ndodhë kur jeni zgjuar ose në gjumë. Një gjendje më serioze ndonjëherë e shkakton atë, kështu që pediatri juaj do të kryejë disa teste nëse dyshojn për këtë.

 • Sëmundje të lindura të zemrës

Foshnjat që kanë sëmundje të lindura të zemrës djersiten pothuajse gjatë gjithë kohës, sepse trupat e tyre po kompensojnë problemin dhe po punojnë më shumë për të pompuar gjak nëpër trup. Ekspertët vlerësojnë gati 1% të foshnjave lindin me sëmundje të lindura të zemrës.

Foshnjat që kanë sëmundje të lindura të zemrës do të kenë vështirësi të ushqehen dhe fillojnë të djersiten ndërsa përpiqen ta bejne kete. Simptoma të tjera mund të përfshijnë një nuancë të kaltër në lëkurë dhe frymëmarrje të shpejtë, të çalë.

 • Një arsye tjetër për ta mbajtur fëmijën të freskët

Kini parasysh se, mbinxehja (por jo djersitja) është një faktor rreziku për SIDS. Prandaj, është e rëndësishme të parandaloni situatat ku fëmija juaj mund të nxehet.

Meqenëse djersitja mund të nënkuptojë që foshnja juaj është shumë e nxehtë, është një simptomë e dobishme që mund të sinjalizojë se keni nevojë të hiqni shtresat ose të qetësoni fëmijën.

Trajtimet për një fëmijë të djersitur

Kur vëreni që fëmija juaj është i djersitur, gjëja e parë që duhet të bëni është të shihni nëse ka ndonjë gjë që mund të bëni për të rregulluar mjedisin në mënyrë që të jetë më komod. Nëse këto ndryshime nuk ndihmojnë, mund t’ju duhet një vizitë te mjeku.

Këtu janë disa gjëra për t’u marrë parasysh.

 • Gjeni dhe rregulloni problemin

Nëse foshnja juaj po qan shumë dhe ka djersitur, merrni kohë për të kuptuar se për çfarë kanë nevojë, ndihmojini dhe shikoni nëse djersitja ndalon. (Po, e di që ju e bëni këtë çdo ditë dhe nuk keni nevojë për kujtesë.)

Ndërsa shkaku i të qarit mund të jetë se fëmija juaj ka vape, mund të ketë arsye të tjera: Ata janë të uritur, kanë nevojë për ndërrim pelenë, ose thjesht duan që ju t’i mbani në krahë.

 • Rregulloni temperaturën e dhomës

Sigurohuni që temperatura në dhomën e foshnjës tuaj të qëndrojë diku midis të ftohtit dhe të ngrohtit, por të mos jetë e nxehtë. Mjedisi i fjetjes së foshnjës suaj duhet të qëndrojë midis 20 deri 22 ° C.

Nëse dhoma nuk ka një termometër, mund të blini një të lëvizshëm për të kontrolluar temperaturën. Shumë monitorë të foshnjave gjithashtu raportojnë temperaturën e dhomës.

Nëse nuk jeni të sigurt, ndaloni dhe pyesni veten nëse keni vape. Nëse është kështu, atëherë ndoshta edhe fëmija juaj ka.

 • Hiqni veshjet shtesë

Vishni fëmijën tuaj me rroba të lehta. Hiqni shtresat sipas nevojës.

 • Jini vigjilent ndaj temperaturës dhe simptomave të tjera

Nëse keni ndërmarrë hapa për të rregulluar temperaturën dhe për të hequr shtresat e veshjeve nga fëmija juaj dhe ato janë ende të djersitur, ata mund të kenë temperaturë. Kërkoni kujdes mjekësor për foshnjën tuaj nëse ai është:

 • më i vogël se 3 muajsh dhe ka një temperaturë rektale prej 38 ° C
 • mbi 3 muajsh dhe ka temperaturën 38.9 ° C ose më të lartë
 • mbi 3 muajsh dhe kanë temperaturë për më shumë se 2 ditë

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma të tjera përveç djersitjes, konsultohuni me një mjek:

 • psherëtima gjatë gjumit
 • pauza të gjata midis frymëmarrjeve gjatë gjumit
 • nuk shton peshë si normalisht
 • probleme me ushqyerjen
 • gërhitje
 • kërcitje dhëmbësh

Përfundimi

Është normale që femijet të djersiten. Në shumicën e rasteve, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Shpesh një rregullim i thjeshtë, siç është ulja e temperaturës së dhomës ose veshja e foshnjës tuaj në më pak shtresa është gjithçka që duhet. Prandaj mos u shqetësoni.

Ndërsa fëmija juaj rritet dhe është më i aftë të rregullojë temperaturën e tij, në përgjithësi djersitja do të ndodhë më pak. Nëse foshnja juaj ka hiperhidrozë dhe ajo vazhdon të jetë një problem ndërsa rritet, pediatri juaj mund ta trajtojë atë.

Por, si për çdo problem që mund të ketë fëmija juaj, besoni instinktet tuaja. Nëse keni shqetësime, caktoni një takim me mjekun.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Artemisa Brahimaj

Artemisa Brahimaj

Themeluese e Bota e Gruas
Më të shikuarat

Postime të ngjashme

Pse femija im qan pas ushqyerjes?

Kolikat British Medical Journal (BMJ) rendit një kriter për dhimbjet e barkut, pra kolikat: Një foshnjë që qan për të paktën tre orë në ditë,

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Direct Transfer IBAN: